Vruchtbaar trinationaal overleg in Aken
Op uitnodiging van Oberbürgermeister Michael Ziemons vond maandag 17 augustus in het stadhuis van Aken een trinationaal overleg plaats met bestuurders uit Nederland, Duitsland en België. Centraal stond de vraag hoe de Euregio Maas-Rijn haar gezamenlijke kennis, talent en innovatiekracht nog beter kan benutten.
Oberbürgermeister Michael Ziemons en wethouder Thomas Hissel van de stad Aken brachten bestuurders uit de gehele Euregio samen. Tijdens de bijeenkomst werd gesproken over grensoverstijgende samenwerking rond onder meer kunstmatige intelligentie, deeptech en grootschalige wetenschappelijke en technologische projecten.
Investeren in gezamenlijke innovatiekracht
Tijdens het overleg was er bijzondere aandacht voor de snelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. In alle delen van de Euregio wordt geïnvesteerd in onderzoek, infrastructuur en toepassingen op dit terrein. Ook Provincie Limburg zet in op de totstandkoming van een trinationale kennisinfrastructuur voor AI.
Daarnaast kwamen belangrijke projecten en initiatieven aan bod, zoals de AI Giga Factory, de JUPITER AI Factory en de Einstein Telescope. Deze ontwikkelingen bieden kansen voor wetenschap en bedrijfsleven, maar ook voor de economische kansen en werkgelegenheid in de gehele grensregio.
Gedeputeerde Elianne Demollin-Schneiders benadrukte daarbij dat niet de landsgrens, maar de mensen, kennis en het talent in de regio het vertrekpunt moeten vormen. Juist de combinatie van de Nederlandse, Duitse en Belgische expertise maakt de Euregio sterk.
Trinationaal onderwijs als fundament
Een belangrijke basis voor deze gezamenlijke ambitie werd vorig jaar gelegd met de ondertekening van een Memorandum of Understanding over trinationaal onderwijs. Op 14 maart tekenden Universiteit Maastricht, RWTH Aachen, Universiteit Hasselt, Université de Liège en de Open Universiteit tijdens TEFAF in Maastricht de overeenkomst onder de noemer ‘The art of working together’.
De vijf universiteiten, samen goed voor meer dan 100.000 studenten, willen nieuwe trinationale curricula ontwikkelen. Daarmee moet het mogelijk worden om binnen één studie onderwijs te volgen aan universiteiten in Nederland, Duitsland en België. Studenten worden zo niet alleen academisch opgeleid, maar doen ook internationale ervaring op in het hart van Europa.
Het initiatief bouwt voort op bestaande samenwerkingsverbanden tussen de universiteiten. De komende jaren onderzoeken zij welke nieuwe onderwijs- en onderzoeksvormen gezamenlijk kunnen worden ontwikkeld. Provincie Limburg vervult daarbij een rol als aanjager en verbinder.
Trinationaal onderwijs kan bovendien bijdragen aan de regionale arbeidsmarkt. Studenten leren al tijdens hun opleiding om over nationale, institutionele en culturele grenzen heen te werken. Daarmee ontstaat een nieuwe generatie professionals die vertrouwd is met de Euregio als één samenhangende kennis- en arbeidsmarkt.
Economische en maatschappelijke spin-off
Tijdens de bijeenkomst in Aken was er ook aandacht voor het WK paardensport, dat van 11 tot en met 23 augustus in de stad werd gehouden. Het evenement liet zien welke internationale uitstraling Aken en de Euregio hebben en welke economische spin-off grote evenementen kunnen opleveren voor onder meer ondernemers, toerisme en de regionale arbeidsmarkt.